Ghana Premier League Matchday 10 Wrap

Accra: Hearts of Oak 4-2 Bechem United (Thomas Abbey, Richard Akrofi, Fatawu Mohammed & Cosmos Dauda – Nana Antwi Manu & Abdul Bashiru)

Accra: Inter Allies 1-1 Berekum Chelsea (Isaac Osae – Stephen Sarfo)

Tarkwa: Medeama 2-1 Asante Kotoko (Paul Aidoo {2 Penalties} – Ahmed Adams)

Cape Coast: Ebusua Dwarfs 1-1 Tema Youth (Nicholas Gyan – Joseph Paintsil)

Tamale: Bolga All Stars 1-0 Elmina Sharks (Emmanuel Anaba)

Sogakope: WAFA 3-0 AshantiGold (Prince Obeng Ampem, Daniel Lomotey & Gideon Waja)

Dansoman: Liberty Professionals 1-1 Aduana Stars (Samuel Sarfo – Bright Adjei)

Wa: Wa All Stars vs Great Olympics => postponed

# Team MP W D L GF:GA GD Points

1. WAFA 10 6 2 2 15:5 +10 20

2. Aduana Stars 9 5 3 1 13:5 +8 18

3. Asante Kotoko 10 5 3 2 8:5 +3 18

4. Berekum Chelsea 10 4 3 3 13:9 +4 15

5. Hearts of Oak 10 4 3 3 11:10 +1 15

6. Bechem United 10 4 2 4 13:12 +1 14

7. Elmina Sharks 10 3 4 3 8:8 0 13

8. Tema Youth 10 3 3 4 10:10 0 12

9. Wa All Stars 8 3 3 2 9:9 0 12

10. Ebusua Dwarfs 10 3 3 4 11:12 -1 12

11. Liberty Professionals 10 3 3 4 10:11 -1 12

12. Medeama 10 2 5 3 8:9 -1 11

13. Inter Allies 10 2 5 3 7:9 -2 11

14. Great Olympics 9 2 4 3 11:12 -1 10

15. AshantiGold 10 2 2 6 9:18 -9 8

16. Bolga All Stars 10 2 2 6 7:19 -12 8

Top scorers

. Player (Team) – Goals scored

1. Gyan Nicholas (Ebusua Dwarfs) – 7

2. Paintsil Joseph (Tema Youth) – 5

3. Toure Ahmed (Bechem United) – 5

4. Larbi Seth (Berekum Chelsea) – 4

5. Mohammed Yakubu (Asante Kotoko) – 4

6. Abbey Thomas (Hearts of Oak) – 3

7. Arthur Bernard (Liberty Professionals) – 3

8. Arthur Richard (Wa All Stars) – 3

9. Kwofie Hans (AshantiGold) – 3

10. Manomey Abel (Great Olympics) – 3

11. Sarfo Samuel (Berekum Chelsea) – 3

12. Kporvi Michael (Tema Youth) – 3

13. Lomotey Daniel (WAFA) – 3

14. Waja Gideon (WAFA) Р3

15. Aidoo Paul (Medeama) – 2

16. Asamoah Nathaniel (Aduana Stars) – 17. Abagna David (Wa All Stars) – 2

18. Agbegniadan Komlan (WAFA) – 2

19. Ashimeru Majeed (WAFA) – 2

20. Danso Richard (WAFA) – 2

21. Hammond Albert (Ebusua Dwarfs) – 2

22. Neequaye Noah (Bolga All Stars) – 2

23. Ofori Bernard (Medeama) – 2

24. Owusu Kofi (AshantiGold) – 2

25. Sasraku Derrick (Aduana Stars) – 2

26. Tetteh Nortey (Elmina Sharks) – 2

27. Tweneboah Benjamin (Elmina Sharks) – 2

Match day 11

Accra: Great Olympics vs Aduana Stars

Tema: Tema Youth vs Was All Stars

Kumasi: Asante Kotoko vs Ebusua Dwarfs

Berekum: Berekum Chelsea vs Medeama

Bechem: Bechem United vs Inter Allies

Obuasi: AshantiGold vs Hearts of Oak

Elmina: Elmina Sharks vs WAFA

Tamale: Bolga All Stars vs Liberty Professionals

Join GhanaStar.com to receive daily email alerts of breaking news in Ghana. GhanaStar.com is your source for all Ghana News. Get the latest Ghana news, breaking news, sports, politics, entertainment and more about Ghana, Africa and beyond.